cat טיפים ומאמרים
טיפים לאישה אחרי לידה
טיפים לאישה אחרי לידה
11.08
2019

התקופה שלאחר הלידה מתחילה מיד עם לידת התינוק ומסתיימת כאשר גוף האם חוזר כמעט לגמרי למצב בו היה לפני ההיריון. תקופה זו נמשכת בדרך כלל בין שישה לשמונה שבועות.

למרות שכולנו לא שוכחות לרגע את הרצון העז לחזור לגוף ״האמתי״ שלנו, ואולי מתגנבת לה איזו מחשבה על הגדלת חזה או מיצוק השדיים בתום תקופת ההנקה – עדיין יש דברים חשובים אחרים שמטרידים אותנו והם קשורים קשר הדוק לאהבה החדשה שלנו, לתינוק המתוק שאנחנו מערסלות בעיניים מלאות התפעלות ובלב מוצף ברגשות עזים.

מהם הצרכים המאפיינים את התקופה שלאחר הלידה?

התקופה שלאחר הלידה מאופיינת בשינויים רבים הן מבחינה רגשית והן מבחינה פיזית. תוך כדי כך את מתחילה ללמוד כיצד להתמודד עם כל השינויים וההתאמות הנדרשים בתקופה בה את הופכת לאם חדשה.

בתקופה זו, כמו כל ההורים הטריים, אתם לומדים כיצד לטפל בתינוק שלהם, במיוחד אם מדובר בילד ראשון, ולומדים גם כיצד לתפקד כמשפחה שעוברת שינוי משמעותי.

  • מנוחה

כהורים חדשים תלמדו עד מהרה שלתינוק שלכם יש שעון שונה מזה של המבוגרים. תינוק טיפוסי מתעורר כל  שעות ויש צורך להאכיל, להחליף חיתולים ולנחם אותו. כך שכאימא תמצאי את עצמך המומה מתשישות.

אבל, גם אם סביר להניח שלא תצליחי לישון 8 שעות רציפות בחודשים הקרובים, חשוב מאוד שתמצאי דרכים לנוח עד כמה שיותר, ובכול הזדמנות.

למשל:

  • בשבועות הראשונים שלאחר הלידה שחררי את עצמך מכול אחריות למשימות אחרות מלבד האכלת התינוק והטיפול בעצמך.
  • לכי לישון כשהתינוק ישן. בדרך זו תצליחי לנצל כל דקה אפשרית למנוחה מספר פעמים ביום. קחי בחשבון שדקות אלה יצטברו ויסייעו לך להשיג את זמן השינה והמנוחה שאת כה זקוקה לו.
  • בלילות, השכיבי את התינוק בקרבת המיטה שלך.
  • במהלך היום, צאי קצת החוצה להתאוורר, ולו גם לכמה דקות. את יכולה לצאת לטיול עם התינוק ובמהלך ההליכה לבצע כמה תרגילי התעמלות מומלצים לאישה אחרי לידה.

כדי להקל על הטיול עם התינוק, מומלץ להשתמש בעגלת תינוק נוחה, בטיחותית וקלה להתנהלות. למשל, עגלת התינוק של Pajero או של Viola.

  • תזונה

גופך עבר שינויים רבים במהלך ההיריון והלידה. זה הזמן להתחיל להירפא ולהתאושש מההיריון ומהלידה. בנוסף למנוחה, חשוב שתשמרי על תזונה בריאה אשר תעודד את תהליך ההתאוששות.

עודף המשקל שנרכש במהלך ההיריון מסייע לאגירת אנרגיה שבאה לעזרת התאוששות וההנקה. לאחר הלידה את צריכה לאכול טוב כדי להיות בריאה ופעילה ולטפל היטב בתינוק שלך. לפעמים, תרגישי עייפה מדי ועסוקה מדי עד שתשכחי לאכול. לכן, חיוני לתכנן ארוחות פשוטות ובריאות הכוללות את כל קבוצות המזון המומלצות.

הכיני לעצמך מנת מזון גם כשאת יוצאת מחוץ לבית, כדי לא לדלג על ארוחות ולשמור על התזונה הבריאה שלך. לשם כך תוכלי להצטייד בתיק נוח מאוד לנשיאה שתוכנן במיוחד לאימהות לתינוקות, כמו תיק Kitty או Maya שיכיל לא רק את כל האביזרים הנדרשים לתינוק, אלא גם את המזון שלך.

איך אפשר לעזור להורים חדשים?

הורים חדשים מבינים די מהר שהתינוק דורש הרבה עבודה. אז אל תתפלאי כשתגלי שעמידה בצרכים המתמידים של התינוק החדש משמעותה הקדשת המון זמן ואנרגיה על חשבון משימות אחרות שדורשות את תשומת ליבך בניהול הבית.

למרות שאולי את ובן זוגך מצליחים להסתדר בעצמכם עם התינוק החדש, כאשר יש מישהו נוסף שעוזר לכם בכול שאר משימות הבית, החיים עם התינוק החדש הופכים לקלים יותר. העזרה מאפשרת לך להתרכז בצרכים שלך ושל התינוק ולא בטיפול בילדים האחרים, בכביסה, בקניות, בבישולים, בסידור הבית או בשטיפת הכלים.

עזרה כזו יכולה להיות מצד בני המשפחה, חברים, או שירות בתשלום. בן המשפחה, כמו סבתא או סבא של התינוק החדש, יוכל להגיע לביתך במהלך השבוע כדי לעזור ולשחרר אותך לטיפול בתינוק ובעצמך.

בנוסף לעזרה של סבתא, יש אביזרים לתינוק שיעזרו לך לטפל בתינוק בנוחות רבה, במיוחד בשעת האמבטיה, כמו:

  • אמבטיית סיליקון מתקפלת שמבטיחה רחצה בטוחה ונוחה וחוסכת מקום אחסון בבית.
  • טבעת לאמבטיה בשלל צבעים שהופכת את רחצת התינוק לקלה ובטוחה יותר. מדובר באביזר משוכלל בעל עיגולי ואקום שמסייעים לאחיזה חזקה. לאביזר יכולת התאמה של הגובה, מגש נשלף וריפוד שניתן להסרה.
צור איתנו קשר!
נשמח לעזור לך, מלא/י את הטופס או התקשר/י 03-9023134
triple